Про громаду
Брацлавська єврейська громада заснована у 1998 році та реорганізована у 2011 році. Свою назву громада бере від імені ребе та цадика Натана Штернхарца, прах якого похований на брацлавському єврейському цвинтарі. Громаду становлять 45 осіб, переважно люди середнього віку, художники, поети, вчителі та інші представники творчих та ділових професій. У громаді є 8 маленьких дітей та 15 осіб молоді. Ми постійно працюємо над різними проектами та планами. У громаді проводяться усі свята та урочисті заходи життєвого циклу. Управління здійснюється лише активною групою. Фінансується вона за допомогою збору членських внесків та є самостійною та незалежною організацією. Діяльність громади спрямована на вивчення, практику та збереження єврейських цінностей та традицій як у громаді, так і в сім'ї. А також збереження пам'яті про жертви єврейських погромів та Голокосту. Ми ведемо Живу Книгу Пам'яті. Шукаємо місця масових розстрілів євреїв, записуємо та знімаємо людей, які знають чи пам'ятають про ці події. І потім, завдяки спонсорській підтримці встановлюємо пам'ятники. На нашому рахунку вже десять пам'ятників та три меморіали. Проводимо у місцевих школах уроки толерантності, пам'яті Голокосту, показуємо фільми на цю тему. У громаді є дуже багато талантів, свій клейзмерський ансамбль. Мріємо створити власний театр. Дружимо з місцевими школами та іншими закладами Брацлава. Тричі робили свято єврейської культури, і на нього було запрошено брацлавчан. Також брали участь у місцевому величезному фестивалі «Палітра Націй», представляючи свою культуру та свою кухню.
Брацлавська громада оформила та готує для вільного відвідування Єврейський общинний музей історії та побуту євреїв Брацлавщини. Відвідування музею включає короткий огляд усіх тем пропонованих туристичним маршрутом і оглядовою екскурсією. Нас відвідує багато іноземних груп.
Незабаром у громадім буде велика подія – наш музей переходить у нову будівлю – це старий єврейський будинок, який нам подарували. Історія така. Койфман Ціля Яківна проживала у Брацлаві і була членом нашої громади. Рідних у неї тут не було і ми стежили за нею, коли вона померла, громада її поховала і поставила пам'ятник. Її племінники, які проживають в Ізраїлі, подарували нам будинок Койфман, і ми вирішили з цього будинку зробити музей і він називатиметься музей «Історії євреїв Брацлава».
Ми дуже вдячні спонсорам. Це всеукраїнський проєкт. Нині ми у стадії завершення. Ще силами громади було оформлено землю, де стояла найбільша синагога. Вона була зруйнована радянською владою у 1936 році. До наших днів збереглося її каміння та фундамент. Ми плануємо доглядати це місце і поставити стіну з цегли синагоги, що збереглися, а на цеглі написати прізвища рабинів Брацлава. Адже Брацлав - колискова брацлавського хасидизму. Тут жив і служив ребе Нахман – засновник брацлавського хасидизму та похований його найкращий учень ребе Носон.
Ми всіляко хочемо зберегти нашу історію для майбутнього покоління. Перспективність громади полягає у її внутрішній енергетиці, у бажанні працювати та розвиватися. Усі члени громади перебувають у постійному прагненні до єврейської самосвідомості та самовдосконалення. Наша громада є дуже толерантною і відкритою для кожного, хто хоче вивчати єврейську культуру та традиції, тому нас підтримують і розуміють в інших єврейських та неєврейських організаціях.